godz. 00:19 - czwartek 23 Styczeń 2020

Broj: – Pozwę prezydenta do sądu

Od środy na czele Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji stoi Zenona Kuś. Jej poprzednik został zwolniony w trybie dyscyplinarnym. 

» Zenona Kuś wróciła na stanowisko, które utraciła osiem lat temu, gdy w konkursie przegrała właśnie z Dariuszem Brojem.
» Zenona Kuś wróciła na stanowisko, które utraciła osiem lat temu, gdy w konkursie przegrała właśnie z Dariuszem Brojem.

 Powodem takiej decyzji są wyniki kontroli, przeprowadzonej w MOSiR-ze między 20 lutego a 5 marca. Obejmowała ona m.in. prowadzoną w tej jednostce gospodarkę finansową ze szczególnym uwzględnieniem inwentaryzacji składników majątkowych, gospodarkę kasową i rozrachunkową, realizację wybranych zakupów – zamówień publicznych jednostki, aż po system kadr oraz płac w ośrodku. W wyniku kontroli dyrektorowi Dariuszowi Brojowi zarzucono m.in. brak aktualizacji regulaminu organizacyjnego, wewnętrznych aktów prawnych MOSiR-u, czy nieprawidłowy rozdział obowiązków służbowych. Lista uchybień jest znacznie dłuższa, ale kluczowa jest decyzja, jaką powołując się na wyniki kontroli podjął prezydent Tomasz Wantuła. We wtorek wręczył on Dariuszowi Brojowi postanowienie o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy. Taki ruch był spodziewany od kilku dni, lecz mimo wszystko jest o tyle zaskakujący, że już na początku marca Dariusz Broj postanowił z własnej woli złożyć wypowiedzenie. Motywował je względami osobistymi, lecz było jasne, że z początkiem czerwca i tak przestanie pracować w MOSiR-ze. Teraz były już dyrektor nie kryje rozgoryczenia. – Uważam, że wysunięte przeciw mnie zarzuty w żadnym wypadku nie dają podstaw do dyscyplinarnego zwolnienia – mówi Dariusz Broj w rozmowie z Tygodnikiem 7 DNI. – Dlatego zamierzam skierować przeciw prezydentowi miasta pozew do sądu pracy i jestem przekonany, że wygram proces – dodaje. Tymczasową pełniącą obowiązki dyrektora MOSiR-u została Zenona Kuś. To poprzedniczka Dariusza Broja, która do 2004 roku kierowała Miejskim Ośrodkiem Sportu. Po reorganizacji i dodaniu do jego nazwy członu „i Rekreacji” Zenona Kuś przegrała rozpisany wówczas konkurs na stanowisko dyrektora właśnie z Dariuszem Brojem. Działo się to za rządów prezydenta Wiesława Fąfary. Ostatecznego następcę Dariusza Broja wyłoni kolejny konkurs, którego wyniki poznamy za kilka miesięcy. W pierwszych dniach urzędowania Zenona Kuś odwiedziła wszystkie instytucje i obiekty sportowe należące do MOSiR-u, spotkała się też z podległymi jej pracownikami. Wielu z nich zna z czasów, gdy stała na czele MOS-u, lecz wśród zatrudnionych są też osoby, z którymi nigdy nie pracowała, np. personel krytej pływalni przy al. Jana Pawła II. Do 2004 roku podlegała ona Miejskiemu Zespołowi Basenów i Lodowisk i nie wchodziła w skład MOS-u. Zenona Kuś była pierwszym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu w Kędzierzynie-Koźlu i tworzyła jego struktury organizacyjne. To właśnie było jednym z głównych powodów powierzenia jej aktualnie stanowiska p. o. dyrektora MOSiR-u przez prezydenta miasta.

Przeczytaj więcej na podobne tematy:

  1. Zenona Kuś nowym szefem MOSiR-u
  2. Sześciu chętnych na dyrektora
  3. Szef MOSiR został dyscyplinarnie zwolniony z pracy
  4. Były dyrektor triumfował w sądzie
  5. Ponoć to tylko sprawy osobiste
KATEGORIA: WERSJA PAPIEROWA

Protection Plugin made by Web Hosting