godz. 00:27 - piątek 28 Luty 2020

M/S Sucharski kiedyś był Młodą Gwardią

Statek, który stał się sławny po spływie morsów do Szczecina, pływa po wodach śródlądowych od 40 lat. Przed laty służył – podobnie jak dziś – uczniom „żeglugi”.

» M/S Sucharski podczas załadunku ostarniej tony węgla i rejsem do Szczecina z Morsami.

Młoda Gwardia, bo tak nazywał się kiedyś M/S Sucharski, była statkiem szkolnym wrocławskiego Technikum Żeglugi Śródlądowej. Powstał w Remontowej Stoczni Rzecznej we Wrocławiu. Do jej budowy wykorzystano kadłub barki motorowej typu BM-500. Ceremonia wodowania statku miała miejsce 13 kwietnia 1961 roku. Jednostka w swój pierwszy rejs z uczniami wyruszyła 1 czerwca 1962 roku.

Sporadycznie informacje na temat rejsów szkoleniowych można znaleźć w starych numerach miesięcznika „Morze”. Dziennikarze portalu Facta-nautica znaleźli taki wycinek z z października 1965 roku: „Młoda Gwardia, statek szkolny Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, odbył rejs szkoleniowy do Gdańska. Trasa rejsu wiodła Odrą, Wartą, Notecią, Kanałem Bydgoskim, Brdą, Wisłą i Motławą. W rejsie wzięło udział 40 uczniów oraz 6 osób załogi stałej pod dowództwem kpt. Józefa Bąka.” Po ponad 20 latach służby Młoda Gwardia w związku z trudnościami utrzymania technikum przekazana została innemu „armatorowi – z dniem 31 października 1983 przejął ją Zespół Szkół Zawodowych w Kędzierzynie-Koźlu. Tam została potem przemianowana na M/S Sucharski.

ELS

Przeczytaj więcej na podobne tematy:

  1. Statek Mjr Sucharski idzie do remontu
  2. Uczniowie kozielskiej Żeglugi dowiedli, że należą do elity
  3. Barki z węglem po pięciu latach wreszcie wróciły na Odrę
  4. Dwie godziny niezwykłej przygody
  5. Młoda ZAKSA zagra w starej hali
KATEGORIA: WERSJA PAPIEROWA

Protection Plugin made by Web Hosting