godz. 00:59 - czwartek 23 Styczeń 2020

Pięć mld zł pójdzie na budowę nowej elektrowni

NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W HISTORII MIASTA »  Ruszy w ciągu dwóch lat. Nowy blok będzie miał moc 910 MW, największą w Polsce.

» Elektrownia Blachownia nocą.

Tak gigantycznej inwestycji nasze miasto jeszcze nie widziało. Miliardy złotych, dziesiątki firm budowlanych i co najmniej 6 lat trwania robót – rozmachu z jakim będzie ona przeprowadzona nie można porównać do żadnego innego wydarzenia w Kędzierzynie-Koźlu.
   Nowa elektrownia powstanie w Blachowni, tuż obok starej. Zbudują ją wspólnie Tauron Polska Energia i KGHM Polska Miedź. Oba koncerny podpisały już odpowiednie dokumenty w tej sprawie. W tym roku zostanie powołana spółka celowa Elektrownia Blachownia Nowa. Jej celem będzie budowa energetycznego bloku.

 W 2009 i na początku 2010 roku pracował wspólny zespół roboczy, którego zadaniem było przygotowanie koncepcji współdziałania przy tym przedsięwzięciu. Budowa nowego bloku energetycznego zostanie sfinansowana z pieniędzy obu koncernów oraz kredytu zaciągniętego przez nową spółkę.

  Jeszcze nie wiadomo, czy po uruchomieniu nowej elektrowni, stara zostanie wyłączona. Prąd tam produkowany trafiał będzie przede wszystkim do KGHM-u. Ten gigantyczny koncern (największy w Europie producent miedzi i srebra i jeden z najw na świecie) dziennie zużywa tyle energii elektrycznej, co miasto liczące 150 tys. mieszkańców.
 Dziś w Polsce nie ma ani jednego bloku, który miałby tak wielką moc, jaka planowana jest dla elektrowni w Blachowni.
  Tauron, który jest największym dostawcą energii w kraju, zamierza jednak inwestować także w innych miastach w Polsce, gdzie już istnieją elektrownie. Nowe siłownie mają być bardziej przyjazne środowisku.

Przeczytaj więcej na podobne tematy:

  1. Ważą się losy nowej elektrowni
  2. Jest zgoda na budowę elektrowni
  3. Zainwestują u nas 4 miliardy
  4. Elektrownia będzie rozbudowana
  5. Elektrownię Blachownia mogą zamknąć za dwa lata
KATEGORIA: Bez kategorii

Protection Plugin made by Web Hosting